0 0
Read Time:۶ Minute, 33 Second

گلاره سهیل بیگی – جام ورزش – ورزش های رزمی به علت ظاهر خشن و تعارض هایی که با خصوصیات فیزیکی و ویژگی های روانی دختران دارند، امروزه سوال های زیادی را در ذهن والدینی که دخترانشان به این ورزش ها علاقه نشان می دهند، برانگیخته است؛ مثلا اینکه آیا ورزش های رزمی باعث پرورش روحیه خشن در دختران نمی شود؟ آیا دختران هنگام انجام این ورزش ها آسیب نمی بیند؟
یکی از اصول اولیه ورزش یادگیری نحوه کنترل خشم است.  ورزشکاران ، مربیان و روانشناسان از تأثیرات مثبت ورزش بر روحیه می دانند.  چگونه می توانید این احساسات را در برابر عصبانیت از بین ببرید؟ چگونه کنترل خشم و عصبانیت با ورزش میسر میشود ؟
افراد باید راه هایی برای هدایت خشم پیدا کنند تا بر سایر قسمتهای زندگی آنها تأثیر منفی نگذارد .  ورزش رزمی می تواند فرصتی ارزشمند برای یادگیری نحوه مدیریت این احساس منفی باشد 
همیشه موقعیت هایی پیش می آید که ما را عصبانی کند ، اما ما نمی توانیم در برابر همه آنها واکنش تهاجمی یا خصمانه ای نشان دهیم. برای کنترل خشم ، باید ذهنیت آگاهی را در پیش بگیرید. 
تامین بهداشت جسم و روان برای زنان که در دوره ها و مراحل مختلف زندگی و مسئولیت خویش، مراحلی چون بارداری، زایمان و از همه مهم تر، پرورش و تربیت فرزندان را پشت سر می گذارند، از اهمیتی والا برخوردار است.
بیشتر خانواده ها معتقدند که ۵۰ درصد زنان ورزشکار، روحیه زنانه خود را از دست می دهند؛ چون اینگونه زنان برای رسیدن به مقام قهرمانی بین المللی متحمل ممارست و تمرین های مداوم و مشکلی شده اند، خواه ناخواه خشن بار آمده اند و به درشتی حرف می زنند.
یکی از اصول اولیه ورزش رزمی یادگیری نحوه کنترل خشم است.که ما از آن غافلیم
افراد باید راه هایی برای هدایت خشم پیدا کنند تا بر سایر قسمتهای زندگی آنها تأثیر منفی نگذارد .  
در سال های اخیر نتوانسته ایم الگوهای مناسبی را در ورزش رزمی بانوان معرفی کنیم که علاقه مندان را به این رشته جذب کند و بیشتر بسمت شوهای تبلیغاتی پیش رفته ایم
واقعیت اینست که در سطح حرفه ای ورزش های رزمی فاقد اسطوره هستیم و تلاشی هم برای اسطوره سازی نداریم در ادامه نقدی بر فدراسیون ووشو و برگزاری مسابقات داریم که به آن خواهیم پرداخت .
چند وقت پیش در مسابقات انتخابی تیم ووشوی دختران درگیری و‌کتک کاری رخ داد که دید خیلی از خانواده ها را نسبت به ورزش رزمی حرفه ای در بخش بانوان را تغییر داد در ادامه کامل توضیح ماوقع ذکر خواهد شد که در این میان ریاست فدراسیون ووشو و حراست مجموعه هم هر کدام جدا بیانیه دادند و فرد خاطی را مقصر دانستند و گویا وی را جریمه مالی کردند اما کلیپ و فیلم های زیادی از این ماجرا در فضای مجازی وایرال شد که خود بزرگترین ضربه بر ورزش ووشو بانوان بود
یک سوال که در اینجا مطرح میشود اینست که چرا در فضای گفت و گو مربیان و داوران حاضر در صحنه نتوانستند شرایط بوجود امده را کنترل کنند و بیشتر بدنبال نشان دادن زور بازوی خود و عدم درایت در شرایط پیش رو بودند
فضای حاکم بر ورزش های رزمی باید حرف های زیادی برای ورزشکاران این رشته خصوصا بخش بانوان باشد و بتواند روحیه همدوستی را تقویت کند نه اینکه فضای موهم ایجاد کند که در هر جا میتوان از قدرت بدنی استفاده کرد نباید فراموش کرد که ورزش برای ایجاد صلح و نشاط در جامعه است درس اول ورزش در همه جای دنیا دادن عزت نفس و نیز اخلاقیات میباشد معلوم نیست در سطوح بالای ورزشی ما بدنبال ورزشکارهای حرفه ای و با اخلاق هستیم یا قلدر پروری کوچه بازاری ورزش های رزمی در بانوان در سطوح بالاتر وحرفه ای نتوانسته جایگاه خوبی داشته باشد در عین حال که داشتن
روحیه جنگندگی خوب است اما نه این توهم برتر بودن فیزیکی و استفاده نابجا از فیزیک که همیشه شاهد آن دررفتار و گفتار بعضی ووشوکاران مطرح هستیم .
جفتک پرانی ها و لگد و مشت زدن از هر گونه حیوانی در دفاع از خود را شاهد هستیم اما در مورد انسان اجتماعی باید گفتگو راه اول و اخر در مواجهه با معضلات ورزشی باشد
در سطوح بالای ووشو بانوان ایران نتوانسته ایم اسطوره سازی کنیم و فقط گویا قلدر پرورش داده ایم . اما ماجرا از اینجاشروع شد
روز جمعه ۲۴ تیر ۱۴۰۱ بود که مسابقات انتخابی تیم ملی ووشوی جوانان دختران، به میزبانی آکادمی ملی ووشو آغاز و در ادامه با حواشی بسیار زیادی همراه شد. مسابقاتی که به دلیل اعتراض برخی خانواده‌های ورزشکاران نسبت به ناداوری‌ها باعث درگیری و زد و خورد میان پدر یکی از ورزشکاران با مربی تیم ملی دختران شد. 
فدراسیون ووشوی ایران ساعاتی پس از این مسابقه در بیانیه‌ای با محکوم کردن اقدام پدر این ورزشکار (کمند ده‌پهلوان) نوشت: «پدر یکی از ووشوکاران پس از اطلاع شکست فرزندش، با حضور غیر مجاز و غیرقانونی در سالن وارم آپ (محل گرم کردن ورزشکاران) به حریف و مربی حریف‌اش حمله‌ور شد، شروع به هتاکی و فحاشی کرد و نسبت به نتیجه رقابت فرزندش اعتراض داشت که این مسئله باعث ایجاد درگیری و تنش در سالن مربوطه شد.»
این در حالیست که ۲۷۰ ورزشکار زن از استان های سرتاسر کشور به منظور رقابت در مسابقات قهرمانی جوانان کشور و انتخابی تیم ملی در آکادمی ملی ووشو تهران حاضر شدند. شکست یکی از دختران نوجوان در این رقابت‌ها و ورود بی‌اجازه پدر او به محوطه مسابقات برای اعتراض به داوری، منجر به درگیری لفظی و سپس شکل گیری صحنه های عجیب و تاسف باری در حاشیه این رقابت ها شد. من از سهیلا و شهره بانو‌منصوریان سوال میپرسم ایا بهتر نبود پدر این ورزشکار را بخارج از محوطه هدایت میکردند و با او به گفتگو مینشستند تا از ایجاد این فضای مضحک بکاهند اینکه ادعا میشود که
پدر یکی از ووشوکاران پس از اطلاع شکست فرزندش، با حضور غیر مجاز و غیر قانونی در سالن وارم آپ (محل گرم کردن ورزشکاران) به حریف و مربی فرزندش حمله‌ور شد، شروع به هتاکی و فحاشی کرد و نسبت به نتیجه رقابت فرزندش اعتراض داشت که این مسئله باعث ایجاد درگیری و تنش در سالن مربوطه شد قانع کننده نیست که برای هر اعتراضی اینگونه عمل کنید .
شاهدان عینی شهادت داده‌اند هیچ ورزشکاری مرتکب تخلف نشده و فقط دختران ووشوکار در قبال این مهاجم از خودشان دفاع کردند واقعیت این شوهای نمایشی جز ضربه بر بدنه ورزش رزمی بانوان نمیتواند در جذب مخاطب تاثیری داشته باشد .
پس از ایجاد این درگیری، بلافاصله مسئولان برگزاری، مسئولان حراست حاضر در محل برگزاری، کادر برگزاری و نیروی انتظامی مداخله کردند و به این اتفاق پایان دادند.
فدراسیون ووشو ضمن محکوم کردن حرکت و اقدام این فرد خاطی ضمن بررسی دقیق موضوع و دریافت گزارشات مربوطه با تشکیل کمیته انضباطی با خاطیان برخورد لازم را انجام خواهد داد و مراتب را از مجرای قضایی پیگیری می‌نماید.

امیر صدیقی رییس فدراسیون ووشو نیز در خصوص این درگیری و حواشی ایجاد شده در مسابقات انتخابی تیم ملی گفت: «این مسابقات یکی از رقابت‌های پر اهمیت رشته ووشو است که در رده جوانان، نوجوانان و گروه‌های سنی برگزار می‌شود و ما برای اینکه مسابقات شرایط بهتری داشته باشد هر رده را به صورت جداگانه برگزار می‌کنیم. متاسفانه روز گذشته پدر یکی از ورزشکاران که بیرون از سالن بوده و مسابقات هم بدون تماشاگر بود متوجه می‌شود فرزندش نتیجه را واگذار کرده بنابراین هتک حرمت می‌کند و وارد محدوده‌ای می‌شود که آقایان اجازه ورود ندارند و با عوامل حراست، برگزاری مسابقات و ورزشکاران درگیر می‌شود. در نهایت نیروهای بیشتر ورود می‌کنند و او متواری می‌شوند. فدراسیون ووشو در حال پیگیری این موضوع از طریق مراجع قضایی است و کمیته انضباطی هم تشکیل و با خاطیان برخورد خواهد شد.»
امیدواریم که دیگر شاهد چنین داستان هایی در هیچ مسابقه ای نباشیم و بتوانیم مسائل اینچنینی را بنحو مطلوبتری حل و فصل کنیم .

نویسنده : گلاره سهیل بیگی
سردبیر : سید محمد موسوی

About Post Author

محمد موسوی

خبرنگار و روزنامه نگار اجتماعی ، ورزشی و سیاسی مترجم و طراح گرافیک دارای مدرک تحصیلی : کارشناسی زبان انگلیسی و کارشناسی ارشد علوم ارتباطات
Happy
Happy
۰ %
Sad
Sad
۰ %
Excited
Excited
۰ %
Sleepy
Sleepy
۰ %
Angry
Angry
۰ %
Surprise
Surprise
۰ %