0 0
Read Time:۳ Minute, 55 Second

به گزارش پایگاه خبری جام ورزش : ( دربند گروس) واقع در ۲۰ کیلومتری شهر صحنه و در موقعیت جغرافیایی ۳۴.۳۶۷۱۸۱,۴۷.۷۶۵۱۴۸ قرار دارد تفرجگاهی زیبا و سرسبز که آب آن از دامنه‌های کوهستان شیرز سرچشمه می گیرد.

پویا محبی یکی از اعضای پیمایش تنگه دربند گروس اظهار داشت : مدت‌ها بود که حدس می‌زدیم دره‌ای فنی و بکر در بالادست دربند وجود داشته باشد؛ که با تحقیق از اهالی محلی متوجه شدیم تا کنون کسی این دره را پیمایش نکرده است؛ موضوع را با دوستان و مربی گرانقدر آقای سید فریبرز حسینی در میان گذاشتیم و اکتشاف و پیمایش این دره در مورخ ۹۹/۳/۹ برنامه‌ ریزی و اجرا شد.

ساعت ۶:۳۰ بامداد با یک دستگاه وانت آریسان تیم پنج نفره کاوش متشکل از همنوردان”سیدفریبرز حسینی، فرهاد نامداری، ولی‌اله حاتمیو چنگیز مظفری عازم روستای چمن ‌جافربگ که در مرز بین شهرستان‌های صحنه و نورآباد قرار دارد و جزء استان لرستان است، می‌شویم. بعد از فراز ونشیب‌های جاده خاکی و پر دست‌انداز در ساعت ۷:۴۵ به ابتدای دره می‌رسیم، به محض پیاده شدن از ماشین و بستن کوله‌ها نهر آبی که ارتفاعات بالا دست سرچشمه می‌گیرد نمایان می‌شود.

امتداد رودخانه را می‌گیریم و وارد دره می‌شویم دره‌ای زیبا با مناظری بدیع که دو طرف آن را دیواره‌های سربه فلک کشیده و صخره‌های بلند احاطه کرده‌اند؛ چندان تمایلی به درگیری با آب نداریم و در امتداد رودخانه بر روی صخره‌ها دست‌به‌سنگ به پیمایش دره می‌پردازیم در حوالی ساعت ۹:۰۰ به محل نسبتا مناسبی برای صرف صبحانه می‌رسیم بعد از کمی استراحت و نوشیدن چای کوهی؛ که در طول مسیر توسط دوستان جمع‌آوری شده، به راهمان ادامه می‌دهیم. رفته‌رفته دهانه‌ی دره تنگ‌تر شده و به ناچار به آب نزدیک‌تر می‌شویم تا به بالای یک آبشار حدودا ۱۰ متری می‌رسیم نصب کارگاه فرود و درگیری با آب و کار فنی اجتناب ناپذیر می‌نماید.

دریل شارژی که داخل درایبگ آب‌بندی شده‌است را بیرون آورده و با دو صفحه رول اقدام به ایجاد کارگاه می‌کنیم
در زیر آبشار حوضچه بزرگ و عمیقی وجود داردکه به یک توده ماسه‌ای منتهی می‌شود ؛ با فرود از آبشار و شنا در طول حوضچه، دره زیبایی‌های خود را به ما نشان داده و نوید دره‌ای فنی را به ما می‌دهد. بعد از طی مسافتی کم و پرش درون چند حوضچه به آبشار بعدی با طول تقریبا ۱۰ متر می‌رسیم کارگاه دوم را احداث کرده و فرود می‌رویم.

فرود از آبشار سوم با ایجاد کارگاه طبیعی انجام می‌شود ولی با توجه به اینکه در پیمایش‌های بعدی زمان کمتری برای  ایجاد کارگاه صرف شود در نهایت یک صفحه رول دو حلقه در محل کارگاه نصب می‌گردد

کارگاه چهارم با فرود آبشاری با شیب ملایم همراه است و به حوضچه‌ای طولانی و عمیق ختم می‌شود که برای ایمنی و راحتی بیشتر با ایجاد گاید لاین اقدام به فرود و پیمایش می‌نماییم.

کارگاه پنجم و ششم نکته چندانی ندارد.

کارگاه هفتم به آبشاری با شیب ملایم و طولانی با طول تقریبی ۲۵ متر منتهی می‌شود و حوضچه انتهایی آن نیز طولانی و عمیق است که مجموع فرود و شنای آن تا رسیدن به نقطه امن به ۴۵ متر می رسد.

قبل از کارگاه نهم به ابشاری با ارتفاع تقریبا ۳ متر می‌رسیم که با ایجاد کارگاه انسانی و پرش به داخل حوضچه از آن عبور می‌کنیم.

کارگاه نهم با آبشاری ۱۵ متری نمایان می‌شود که زیر آبشار شیب منفی است و در فضای معلق زیر آبشار فرود را باید ادامه بدهیم.

کارگاه دهم در بالای آبشاری بلند و پیچ در پیچ و در قسمتی دارای شیب منفی است و به فرودی ۳۰ متری می‌انجامد؛ ایجاد می‌گردد.

کارگاه یازدهم که می‌توان گفت فنی‌ترین و زیبا ترین آبشار و فرود این دره زیبا و بکر است با ایجاد دو نقطه احداث می‌شود آبشاری پله‌ای و پیچ در پیچ با ارتفاع تقریبی ۴۰ متر که به تالاری زیبا ختم میشود که این تالار و آبشار به پبشنهاد دوستان به یاد استاد محمد باقرعیوضی نامگذاری شد.

با رسیدن به این تالار آخرین فرود و دربند زیبای گروس نمایان می‌شود، با احداث کارگاه دوازدهم و یک فرود حدودا چهار متری به حوضچه انتهایی می‌رسیم و پیمایش این دره زیبا در ساعت ۲۰:۲۰ به پایان رسید.

به امید پروردگار منان کروکی و نقشه برداری دره و تعیین درجه آن در پیمایش بعدی که برای ایمن سازی بیشتر انجام می‌شود؛ صورت خواهد گرفت.

گفتنی است : این دره فاقد چشمه آب و آنتن‌دهی موبایل است.

Happy
Happy
۰ %
Sad
Sad
۰ %
Excited
Excited
۰ %
Sleepy
Sleepy
۰ %
Angry
Angry
۰ %
Surprise
Surprise
۰ %