0 0
Read Time:۳ Minute, 25 Second

فدراسیون تیراندازی بعنوان یکی از قدیمی ترین و ریشه دار ترین فدراسیون های ورزشی ایران ، طی یک دهه اخیر حواشی گوناگونی را حول روند خود مشاهده نموده است.

از کش و قوس انتخابات های ۱۳۹۳ و ۱۳۹۶ که هر کدام به نوعی روند این ورزش را به شکل جدی تحت تاثیر قرار دادند تا معضلات حاصله از تحریم که در قیاس با سایر فدراسیون های ورزشی بصورت حداکثری بر پیکره این فدراسیون وارد آمد. سرانجام این اتفاقات در ظاهر اما بسیار شیرین بود.
کسب سهمیه های المپیک توکیو و سر آخر کسب مدال طلای المپیک و قرار گرفتن تیراندازی در صف پر افتخار فدراسیون های برنده این مدال در تاریخ ورزش ایران که به نظر می آمد این واقعه مسیر روشنی را پیش روی این مجموعه قرار دهد. اما در عمل وقایع به شکل دیگری رغم خورد.

حال تقریبا بیست روز از انتخابات ریاست فدراسیون تیراندازی که به نوبه خود یکی پر حاشیه ترین انتخابات ها پس از انقلاب در فدراسیون های ورزشی بوده است، میگذرد.
شنیده ها حاکی از آن است که در این فدراسیون باند بازی، حلقه گرایی و اولویت روابط بر ضوابط قانونی و تخصصی حاکم گردیده است.
چرا که با توجه به اینکه هنوز تکلیف اعضای هئیت رئیسه به طور کامل مشخص نگردیده و سرپرست دبیری هنوز رای اعتماد هئیت رئیسه را کسب ننموده است٬ وی ضمن همسویی و همراهی با نواب رئیس با عنایت به عدم اشراف ریاست فدراسیون به موارد حقوقی و فنی این ورزش از موقعیت خود سواستفاده نموده واین مهم را نادیده انگاشته اند که طبق اساسنامه متاخر فدراسیونهای ورزشی مصوب ۱۴۰۰در ماده ۱۸ بند ۵ انتخاب دبیر پس از معرفی از سوی رئیس فدراسیون می بایست جهت کسب وجاهت قانونی به تایید هئیت رئیسه برسد.

موضوع دیگر مرتبط با کمیته فنی فدراسیون است که بدون هماهنگی اعضا آن مدیریت اقدام به اخراج مربیان تیم تپانچه و برگزیدن مربی جدید نمودند که از این واقعه چنین بر می آید که منتخبین عموما از هم شهری های رییس و نواب رییس هستند به طوری که هم سر مربی و مربی تیم ملی تپانچه و همین طور تیم ملی تفنگ همگی اصفهانی هستند و اغلب نفراتی که در کمیته ها برگزیده شده اند از جمله نفراتی هستند که در انتخابات پر حرف و حدیث فدراسیون به نفع رییس فعلی نقش آفرینی نموده اند.

آنچه به گوش میرسد نجوا گر این مهم است که تیم فعلی ریاست فدراسیون پیش از انتخابات هر کدام از پست های فدراسیون را به چندین نفر وعده داده بودند که در حال حاضر همشهری ها و همکاران خود را به کار گمارده و بسیاری از نفرات را علیرغم وعده ها کنار گذاشته اند. از سوی دیگر مدیران فعلی در اقدامی نمایشی دست اندرکاران تیرندازی را به جلسه ای دعوت و بدون مطرح کردن انتصابات کمیته ها ومربیان در پایان روز با بیان اینکه این نوع از انتصاب تصمیم کمیته فنی و هئیت رییسه بوده سعی در اغفال اذهان عمومی داشته اند.
در شرایطی که در حال حاضر همه فعالیت های رییس فدراسیون و سرپرست دبیری فدراسیون میبایست متمرکز به این قضیه باشد که هر چه سریع تر اقدام به برگزاری مجمع نموده و نسبت به تعیین تکلیف ۲ نفر خبره و خزانه دار اقدامات لازم را انجام دهند تا از این طریق هئیت رییسه فدراسیون به حد نصاب قانونی برسد ، به نظر مدیران فعلی فدراسیون تاخیردر این روند را متناسب با منافع خود یافته اند تا بدینوسیله پیش از آغاز به کار هئیت رئیسه انتصابات مد نظر خود را انجام و مشاغل مهم فدراسیون را بین خودشان تقسیم وهئیت رییسه را در عمل انجام شده قرار دهند. علاوه بر این مباحثی در خصوص بودجه سال سپری شده و پیش بینی بودجه سال آینده نیز وجود دارد که در این کش وقوس مغفول مانده است. بر همین اساس بسیار واضح می باشد که مدیران فعلی فدراسیون با استفاده از اهرم زمان به دنبال چینش نفرات خود در مجمع هستند تا بدینوسیله تحکم هر چه بیشتری با دور زدن ساز وکار قانونی برای خود ایجاد نمایند که حاصل این روند بدون تردید بروز مشکلات جدی تر واختلال در روند تیرندازی کشور با عنایت به زمان اندک باقی مانده تا بازی های آسیایی خواهد بود.

خبرنگار : زینب رحیمی

About Post Author

محمد موسوی

خبرنگار و روزنامه نگار اجتماعی ، ورزشی و سیاسی مترجم و طراح گرافیک دارای مدرک تحصیلی : کارشناسی زبان انگلیسی و کارشناسی ارشد علوم ارتباطات
Happy
Happy
۰ %
Sad
Sad
۰ %
Excited
Excited
۰ %
Sleepy
Sleepy
۰ %
Angry
Angry
۰ %
Surprise
Surprise
۰ %