0 0
Read Time:۱۱ Minute, 22 Second

سید محمد موسوی – سردبیر جام ورزش – فوتبال، ماکتی نمادین از دنیای رقابت های بیرونی است . دنیای سرکش و رها ولی قانونمند . در دنیای که دیگر معجزه ایی نیست و انسانها به واسطه اتکا به عقلانیت خود،اتفاق را در زندگی روزمره خود کمرنگ تر از گذشته می بینند، فوتبال در عین حال دنیایی سر شار از معجزه های عجیب و غریب است و شادی ها و غم های بی پایانی را برای علاقه مندان خود به ارمغان می آورد.
فوتبال زندگی کوچکی را نشان می دهد که یک کل است، و هر فردی چه بازیکنان ، چه مربی و حتی تماشاگران جزئی از آن به حساب می آیند. در جهانی که هرچه بیشتر فرد گرا شده است ، فوتبال عرصه کوچکی است که نشان می دهد، می توان در یک جمع برای جمع کوشید و سهم فردی خود را یافت نمود. آری فوتبال نماد آن چیزهایی است که انسان قرن بیستم آن را گم کرده است ، “نماد همدلی ” .
در فوتبال یک نفر به تنهایی نمی تواند تیم را برنده کند و حضور ده نفر دیگر و نیمکت ذخیره ، کادر فنی و البته پشتیبانی هوادارن است که می تواند موفقیت و عدم موفقیت یک تیم و برنده یا بازنده بودنش را ثبت کند .

در بحث رقابت راهیان و فدراسیون برای بازگشت به لیگ دسته اول فوتباک کشور این سلمان کریمی مالک باشگاه بود که یک تنه توانست حکم حضور تیمش را در لیگ برتر بگیرد اما در ادامه راه و مصاف با زیاده خواهی های مسوولان فوتبال کشور نیاز به همراهی دارد ، همراهی که مسولان ارشد استان می توانند آن را به سرانجام برسانند.
در حالی که کمتر از چند ماه به پایان فصل جاری رقابتهای لیگ دسته اول فوتبال کشور و شروع فصل جدید باقی مانده است ، تکلیف تیم راهیان برای بازگشت به این رقابتها نامشخص است و علت اصلی آن را می توان در کم کاری مسولانی دانست که هراز چندگاهی وعده پیگیری و حصول نتیجه را به مردم فوتبال دوست کرمانشاه می دهند .
در پی تصمیم غیرقانونی فدراسیون فوتبال در سال ۹۴ و سقوط راهیان به لیگ دسته دوم ،سلمان کریمی مالک باشگاه فوتبال راهیان تنها شخصی بود که در سکوت و بدور از هیاهوی رسانه ای سالها وقت و انرژی خود را در مجامع حقوقی و قضایی برای محکومیت فدراسیون بکار گرفت و در آخر توانست حق از دست رفته فوتبال استان را بازگرداند و با حکم عالی ترین مجامع قضایی کشور یعنی دیوان عالی ، فدراسیون را محکوم کند تا زمینه های حضور تیم راهیان را در فصل جدید رقابتهای لیگ دسته اول فراهم کند .
اما مدیریت قبلی فدراسیون فوتبال این حکم را اجرا نکرد تا مسولان فدارسیون جدید را به چالش با تیم راهیان و سلمان کریمی پرتلاش بکشاند.

سلمان کریمی با حکمی که به مانند برگ برنده در دست دارد می تواند دست روی دست بگذارد و بنشیند و سالها از جریمه های میلیاردی که مقامات قضایی برای فدراسیون در صورت عدم بازگشت تیم راهیان به لیگ دسته اول تعیین کرده اند ، استفاده کند و لذت ببرد و در عوض شاهد از دست رفتن استعدادهای بومی و ناب فوتبال در استان کرمانشاه باشد و یا اینکه تعصب و دردسر را کنار گذاشته و به دنبال خرید امتیاز یک باشگاه غیر بومی با تن دادن به شرایطی خاص باشد . ولی او تمام این خوشی ها را کنار گذاشته است تا بتوانند شور و اشتیاق را به سکوهای ورزشگاهها بازگرداند و با حضور تیمی خود ساخته و ترکیبی از جوانان و بازیکنان توانمند استان کرمانشاه که سالها در زمینهای خالی این شهر پر درد تلاش کرده اند تا شاید ستاره ای شوند در آسمان فوتبال ، غرور و غیرت کرمانشاهی را مانند سالهای شیرین دهه هشتاد بار دیگر به نمایش بگذارد.

اما بحث فدارسیون – راهیان با توجه به مسائل پیش آمده در حال حاضر به یک مسئله حیثیتی تبدیل شده است و مطالبه بسیاری از مردم و جوانان استان کرمانشاه است ، بحثی که با توجه به روحیه ای که از سلمان کریمی سراغ داریم بعید است پا پس بکشد و قطعاً در صورت عدم کمک استاندار ، مجمع نمایندگان استان و مسولان ورزشی بازهم راه خود را تا حصول نتیجه ادامه خواهد داد اما این تلاش تکنفره می تواند در نهایت به عریض شدن فاصله و شکاف بی اعتمادی بین مردم و مسولان ارشد و نمایندگان استان کرمانشاه در مجلس شورای اسلامی بینجامد فاصله ای که تبعات آن در انتخابات دوره بعد مجلس شورای اسلامی نمود پیدا خواهد کرد و در سرنوشت سیاسی نمایندگان کنونی تاثیرگذار خواهد بود .

از سوی دیگر بازگشت راهیان قبل از پایان دولت دوازدهم و تغییر احتمالی هوشنگ بازوند می توانست استاندار پر تلاش کرمانشاه را در کنار موفقیت های که در کارازهای همچون زلزله ، سیل ، کرونا و جذب سرمایه گزار برای کرمانشاه به ارمغان آورده است به یک استاندار محبوب در بین مردم فوتبالدوست تبدیل کند و سالها در دل مردم کرمانشاه ماندگار شود.

برای روشن شدن مطلب و وعده های که استاندار کرمانشاه و نمایندگان کرمانشاه در مجلس شورای اسلامی و دیگر مسولان ورزش برای پیگیری حکم قضایی و بازگشت راهیان به لیگ دسته اول فوتبال کشور داده اند صحبت های این عزیزان را در گفتگو با رسانه ها در زیر مرور می کنیم :
استاندار کرمانشاه جزو اولین مدیرانی بود که به موضوع بازگشت دوباره راهیان به لیگ یک واکنش نشان داد و در زمان سفر اخیر ورزش و جوانان نیز این مسئله را مطرح و حتی اهمیت این بازگشت را به اندازه اجرای یک پروژه بزرگ عمرانی عنوان کرد.
هوشنگ بازوند در روز چهارشنبه ۲۸ بهمن ماه سال ۹۹ با اشاره به اینکه خلاء حضور یک تیم از فوتبال استان کرمانشاه در لیگ های مطرح بزرگسالان به شدت احساس می شود، گفت: تا قبل از پایان این دوره فدراسیون فوتبال تلاش خواهیم کرد موضوع بازگشت راهیان کرمانشاه به لیگ دسته یک نهایی شود.
استاندار کرمانشاه در جلسه بررسی مشکلات فوتبال استان با حضور مدیرکل ورزش و جوانان و اعضای هیات فوتبال استان در استانداری افزود: عشق و علاقه به فوتبال باید در مجموعه ورزش استان و هیات فوتبال عینیت پیدا کند تا زمینه پیشرفت و توسعه آن نیز فراهم گردد
وی با اشاره به اینکه فوتبال را خوب و کامل می‌شناسم و علاقه‌مند به آن هستم، اظهار داشت : در روزهای آینده سفری به تهران خواه داشت تا بهمراه وزیر ورزش برای بازگشت راهیان به لیگ دسته اول با مسولان فدراسیون گفتگویی داشته باشم.

از سوی دیگر نمایندگان استان کرمانشاه که شاید بازگشت راهیان به لیگ دسته اول فوتبال کشور می تواند برگ برنده آنها در انتخابات دوره های بعد باشد سعی کردند تا از غافله حمایت از راهیان جا نمانند و در این خصوص اظهار نظر کنند و وعده حمایت از این حکم را رسانه ای کنند در همین راستا محمد رشیدی در گفتگو با خبرنگاران اظهار داشت: تیم فوتبال راهیان کرمانشاه که با حکم دیوان عالی کشور مجوز حضور دوباره در مسابقات لیگ دسته اول را کسب کرده برای تحقق این مهم نیاز حمایت همه مسوُولان استان است.
وی افزود: در همین راستا خود من به عنوان عضوی از مجمع نمایندگان استان کرمانشاه که در فراکسیون ورزش هم حضور دارم هر کاری که برای بازگشت دوباره راهیان به لیگ دسته اول لازم باشد انجام خواهم داد و در کنار مسوُولان تیم هستم تا ان شالله شاهد حضور دوباره آنها در لیگ باشیم.
رشیدی با بیان اینکه راهیان متعلق به مردم کرمانشاه و این استان است، خاطرنشان کرد: حمایت نکردن از این تیم و حضور نیافتن دوباره آنها در مسابقات لیگ دسته اول نوعی ظلم به مردم ورزش دوست این دیار است.
نماینده کرمانشاه در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: امروز همه مسوُولان وظیفه دارند برای بازگشت دوباره راهیان به لیگ همه تلاش خود را به کار گیرند و خوب است آقای بازوند استاندار نیز به موضوع ورود پیدا کند هرچند می دانم او هم در حال تلاش برای تحقق این مهم است.
وی گفت: بدون شک همدلی مسوُولان در موضوع بازگشت راهیان به لیگ فوتبال می تواند خیلی بهتر موانع موجود از سر راه برداشته و شرایط حضور دوباره این تیم در لیگ دسته اول را فراهم کند.
رشیدی در عین حال خواستار تداوم حمایت از تنها نماینده فوتبال استان شد و گفت: به یاری خدا و پس از بازگشت دوباره راهیان به لیگ دسته اول حمایت ها از این تیم باید ادامه داشته باشد تا شاهد صعود آنها به رقابت های لیگ برتر هم باشیم.
در بخشی دیگر از این اعلام حمایت ها علی رضایی سخنگوی فراکسیون ورزش و نماینده شرق استان اظهار داشت: مجمع نمایندگان استان کرمانشاه حامی تیم راهیان است و این هفته که رئیس جدید فدراسیون فوتبال به مجلس آمد در مورد وضعیت تیم راهیان برای بازگشت به لیگ دسته اول فوتبال گفت‌وگو خواهم کرد.
وی افزود: به عنوان نماینده مردم شهرستان‌های شرق استان و سخنگوی فراکسیون مجلس از این موضوع استقبال می‌کنم که تیم راهیان بار دیگر با اقتدار به مانند گذشته در لیگ فوتبال ایران حضور پیدا کند و در خدمت جوانان کرمانشاه باشد و آنها را شاد کند.
عضو مجمع نمایندگان استان کرمانشاه افزود: این مجمع هر حمایتی را که لازم باشد از راهیان خواهد داشت تا این تیم دوباره با اقتدار به عرصه فوتبال بازگردد.
نماینده مردم شرق استان کرمانشاه در مجلس شورای اسلامی تاکید کرد: اگر هم موانعی برای بازگشت تیم راهیان کرمانشاه وجود داشته باشد، آمادگی داریم تا با وزیر ورزش و جوانان و معاونان وزارتخانه رایزنی کنیم و مشکلات تیم را پیگیر شویم.
عضو مجمع نمایندگان استان کرمانشاه افزود: فوتبال کرمانشاه استعدادهای بسیار خوبی دارد و تاکنون هم استعدادهای خوبی را در این رشته به کشور معرفی کرده است که باید این راه با حضور یک تیم از استان ادامه پیدا کند.

نایب رییس کمیسیون امنیت ملی مجلس شورای اسلامی و عضو مجمع نمایندگان استان کرمانشاه نیز خواستار اجرایی شدن احکام قضایی صادره در خصوص تیم فوتبال راهیان و بازگشت دوباره آنها به لیگ طبق این احکام شد.
شهریار حیدری نماینده مردم سرپل ذهاب ، قصرشیرین و گیلانغرب افزود: فدراسیون فوتبال مکلف به اجرای حکم
مراجع قضایی است و مجمع نمایندگان استان کرمانشاه با مخالفان اجرای حکم بازگشت برخورد خواهد کرد.
وی با بیان اینکه پروسه بازگشت راهیان به رقابت‌های لیگ دسته اول به‌صورت قانونی طی و در نهایت رای به نفع این تیم صادر شده است، تاکید کرد: اجرای احکام قضایی لازم الاجراست.
حیدری با بیان اینکه هر شخصی حتی رییس فدراسیون فوتبال هم با اجرای این حکم مخالفت کند به طور قطع دستگاه قضایی با وی برخورد خواهد کرد، گفت: مجمع نمایندگان استان کرمانشاه تا لحظه اجرای حکم و بازگشت دوباره راهیان موضوع را پیگیری می کند.
اما تنها استاندار و نمایندگان ورزش نبودند که وعده حمایت همه جانبه تا حصول نتیجه در موضوع بازگشت راهیان به لیگ دسته یک را دادند بلکه مسولان ورزش استان نیز حمایت خود را از این تیم اعلام کردند در همین راستا صابر رحیمی مدیرکل ورزش و جوانان استان نیز بازگشت راهیان به رقابت های لیگ دسته اول فوتبال را حق مسلم مردم کرمانشاه دانست و گفت: این اداره کل موضوع را با جدیت دنبال و قاطعانه از بازگشت راهیان به لیگ حمایت می کند.
وی با بیان اینکه بازگشت راهیان به لیگ دسته اول فوتبال به یک مطالبه عمومی در استان تبدیل شده است، گفت: براین اساس رایزنی هایی را با وزارت ورزش و فدراسیون فوتبال آغاز کرده و تلاش می کنیم تا موضوع بازگشت راهیان به لیگ دسته اول فوتبال را پیش از برگزاری انتخابات ریاست فدراسیون فوتبال قطعی کنیم.
صابر رحیمی با اشاره به پیگیری های چندین ساله باشگاه راهیان برای بازگشت به لیگ دسته اول فوتبال، اظهارکرد: بازگشت راهیان به لیگ دسته اول فوتبال را حق مسلم مردم کرمانشاه می دانیم و حمایت می کنیم تا این موضوع تحقق پیدا کند.
وی افزود: کرمانشاه این شایستگی را دارد که تیمی در لیگ دسته اول فوتبال داشته باشد تا شور و نشاط را به ورزشگاه های شهر بازگرداند.
از سوی دیگر شاید فوتبالی ترین مسئول در استان کرمانشاه رئیس هیات فوتبال استان بود که حمایت از بازگشت راهیان را وظیفه تمامی مسئولان دانست و خواستار مضاعف نمودن تلاشها برای این مهم بود.
علیرضا محبی زنگنه در نشست های که با حضور رسانه های ورزشی برگزار شد از آمادگی هیات فوتبال برای رایزنی با مسولان جدید فدراسیون فوتبال خبر داد و گفت : این هیات در جلسات مختلف با ریاست جدید فدراسیون فوتبال برای بازگشت تیم راهیان حضور خواهد داشت و تمام تلاشمان را خواهیم کرد تا بتوانیم تیم راهیان را به رقابتهای فصل جدید برسانیم.
اما آنگونه که بنظر می رسد علی رغم وعده های مسوولان و نمایندگان استان تا کنون نتیجه قطعی را در خصوص بازگشت راهیان شاهد نبوده ایم و در حال حاضر فدراسیون به حکم قضایی دیوان عالی کشور تن نداده است و وعده های مسولان استان در این خصوص در حد همان وعده ها و شعارهای پوپولیسیتی و عوامفریب مرسوم در کشور بدون نتیجه باقی مانده است ، وعده های که سالهاست مردم با آن آشنا هستند!!

در پایان می تون نتیجه گرفت در چالشی اینچنین ساده که حتی حکم قضایی ، حقانیت را به کرمانشاه داده است و رای عالی ترین مجامع قضایی کشور به نفع کرمانشاه است ، اگر مجمع نمایندگان و مقامات ارشد استان نتوانند در مصاف با یک نهاد نه چندان قدرتمند دولتی پیروز شوند قطعا در مسائل کلان تر مانند دریافت اعتبارات و امتیازات عمرانی برای احقاق حقوق مردم کرمانشاه در مواجهه با وزارتخانه های قدرتمند و نمایندگان دیگر استان ها حرفی برای گفتن نخواهند داشت . با این اوصاف پرونده راهیان و فدراسیون می تواند ترازوی باشد برای سنجش توانمندی و قدرت رایزنی و دفاع مسولان استان از حقوق مردم استان کرمانشاه در محافل سیاسی و اقتصادی کشور در هر صورت با وجود تلاش های سلمان کریمی مالک باشگاه راهیان ، بازگشت این تیم به لیگ دسته اول کشور و حضور در رقابتهای فصل آتی، به نام این مسوولان ثبت خواهد شد در غیر اینصورت قطعاً بازنده اصلی بازی راهیان – فدارسیون ، مدیریت ارشد ، نمایندگان ، مسوولان ورزش و هیات فوتبال استان کرمانشاه خواهند بود که نتوانستند این مطالبه مردمی را به سرانجام برسانند.

About Post Author

محمد موسوی

خبرنگار و روزنامه نگار ، ورزشی ، اجتماعی و سیاسی سردبیر جام ورزش - خبرنگار خبرگزاری ایلنا - دبیر سرویس ورزش هفته نامه بیستون و بیستون ورزشی - خبرنگار روزنامه و خبرگزاری های محلی و سراسری - خبرنگار مستقل عضو رسمی اتحادیه جهانی ورزشی نویسان عضو رسمی انجمن نویسندگان، خبرنگاران و عکاسان ورزشی ایران عضو اتحادیه روزنامه نگاران ایران عضو خانه مطبوعات استان کرمانشاه عضو صندوق اعتباری هنر عضو سامانه مطبوعات و خبرگزاری های داخلی وزارت ارشاد مترجم و طراح گرافیک دارای مدرک تحصیلی : کارشناسی زبان انگلیسی و کارشناسی ارشد علوم ارتباطات
Happy
Happy
۰ %
Sad
Sad
۰ %
Excited
Excited
۰ %
Sleepy
Sleepy
۰ %
Angry
Angry
۰ %
Surprise
Surprise
۰ %